Reklam Alanı

Nokia Akıllı Telefon Pazarına Mı Dönüyor?

Nokia Akıllı Telefon Pazarına Mı Dönüyor?


Microsoft tarafından satın alındıktan sonra iki yıl kendi telefonlarını üretmesi yasaklanan Nokia, 2016 yılında büyük bir geri dönüş planlıyor. Şirketin gelecek planlarına dair bilgisi olduğunu iddia eden bir kaynak tarafından Recode’a yapılan açıklamaya göre, Nokia’nın hâli hazırda ürettiği Android tabletler şirketi pek tatmin etmiyor.


        Re/code’da yer alan haber metni şu şekilde: “Önümüzdeki yıldan itibaren şirketin telefon pazarına yeniden girmeyi hedeflediğini belirten iki kaynak, Nokia’nın planlarını Re/code’a açıkladı. Aynı kaynaklar, şirketin yalnızca akıllı telefon alanında değil, sanal gerçeklik sektöründe de yer almak istediğini belirtti.”
        Nokia, cihazlar ve servisler bölümünü 2014 senesinde toplamda 7.1 milyar dolar karşılığında Microsoft’a satmış, ardından harita, ağ ve patent konularında çalışmaya devam etmişti. Microsoft, bu dev anlaşmaya Nokia’nın kendi adıyla 2016 senesine kadar akıllı telefon üretmesini engelleyen bir de madde eklemişti. Bu süre sona erdiğinde mobil devin akıllı telefon pazarına dönmesi ise kesinlikle şaşırtıcı olmayacak.
        Yine de şirketin planlarına dair bu mini dedikodu haricinde herhangi bir bilgi bulunmuyor. En önemlisi de, yeni Nokia telefonların hangi işletim sistemini destekleyeceği konusu gizemini koruyor. Nokia’nın Microsoft’a satıldıktan sonra kendi başına çıkardığı tek ürün olan N1 tablet ise Android işletim sistemini desteklemiş, ancak Nokia ZLauncher ile çalışmıştı. Tablet Uzak Doğu’da satışa çıkmış ve büyük başarı da yakalamıştı.
        Nokia’nın neler yapacağı şu an için belirsizliğini korurken, yüksek ihtimalle yeni model telefonları Android ile çalışacaktır diye düşünüyoruz. Nokia sağlamlığı ve güvenilirliğinin arkasında Android ile çalışan telefonları görmeyi de merakla bekliyoruz.Hiç yorum yok